A dyspareunia különböző okokra vezethető vissza, mind fizikai, mind pszichés okokra. Fizikailag olyan állapotokhoz kapcsolódhat, mint az endometriózis, a hüvelyszárazság, fertőzések, kismedencei gyulladásos betegség (PID) vagy olyan izomproblémák, mint a vaginizmus. Pszichológiai szempontból olyan tényezők, mint a szorongás, a stressz és a múltbeli traumatikus élmények szintén hozzájárulhatnak a közösülés közbeni kellemetlenségekhez.
A dyspareunia tünetei közé tartozik a behatolás során jelentkező tartós vagy visszatérő fájdalom, amelyet égő, fájó vagy szúró fájdalomként írhatnak le. A fájdalom változó intenzitású lehet, ami a szexuális aktivitás elkerüléséhez és az intim párkapcsolat megterheléséhez vezethet.
A dyspareunia leküzdése gyakran multidiszciplináris megközelítést igényel, amely az orvosi kezelést érzelmi támogatással és a partnerekkel való nyílt kommunikációval kombinálja. A gyógyuláshoz elengedhetetlen a biztonságos, megértő környezet megteremtése, ahol az érzések és aggodalmak megoszthatók. Emellett az intimitás alternatív formáinak feltárása segíthet a fizikai kapcsolat fenntartásában a dyspareunia feldolgozása során.