Az extrauterin graviditás, közismertebb nevén a méhen kívüli terhesség egy olyan összetett állapot, amikor a megtermékenyített petesejt a méh fő üregén kívül, gyakran egy petevezetékben ágyazódik be és növekszik.
A méhen kívüli terhességek az összes terhesség körülbelül 1-2%-át teszik ki, és leggyakrabban a petevezetékben fordulnak elő, ezért gyakran nevezik őket tubaris terhességnek.
A méhen kívüli terhesség korai jelei utánozhatják a normál korai terhesség jeleit, beleértve a kimaradt menstruációt, a pozitív terhességit tesztet, a mell érzékenységét és a hányingert. Gyakran előfordulhat kávéalj szerű barnás hüvelyi vérzés, váladékozás.
A méhen kívüli terhesség diagnosztizálása fizikai vizsgálat, vérnyomásmérés, vérkép kontroll, hüvelyi ultrahangos vizsgálat és a hCG (humán choriongonadotropin) hormon mérésére szolgáló vérvizsgálatok kombinációjával történik. Ha megerősítést nyert, a méhen kívüli terhesség kezelése ritkábban, válogatott esetekben történhet gyógyszeresen (metothrexat) az embrió növekedésének megállítására vagy legygyakrabban műtétileg (általában laparoszkópia) mely során a roncsolt petevezetőt az esetek jelentős százalákában el kell távolítani.