A fokozott szaglás, más néven hiperozmia, gyakori tünet, amelyet sok nő tapasztal a várandósság alatt. Gyakran ez az egyik legkorábbi tünet, amelyet még az elmaradt menstruáció előtt észlelnek. Nem ritka, hogy egy terhes nő hirtelen túl erősnek és néha émelyítőnek találja a reggeli kávé, egy illatos gyertya vagy bizonyos ételek illatát.
Ez a fokozott szagérzékenység nagyrészt a hormonok, különösen a humán choriongonadotropin (hCG) és az ösztrogén emelkedésének tulajdonítható. Ezek a hormonok nagy mennyiségben termelődnek a várandósság alatt, és feltételezhetően szerepet játszanak a szaglás fokozásában.
Egyes szagok hányingert vagy akár hányást is kiválthatnak, különösen az első trimeszterben, amikor a reggeli rosszullét a leggyakoribb. Hasonlóképpen, bizonyos, korábban kellemes vagy semleges szagoktól való idegenkedés is kialakulhat, ami tovább fokozhatja az ételektől való idegenkedést és az étrend megváltoztatását.
Úgy vélik, hogy ez a fokozott szaglás egyfajta védelmi funkciót is betölt. A terhes nőket arra késztetheti, hogy elkerüljék a potenciálisan káros anyagokat, például a dohányfüstöt, az alkoholt vagy a romlott ételeket, amelyek mind kockázatot jelenthetnek a fejlődő magzatra nézve.