MÉHNYAKRÁK SZŰRÉS (CYTOLOGIA) LELET ÉRTELMEZÉSE
Ez az oldal segítséget nyújt a méhnyakrák szűrés (cytologia) lelet értelmezésében.
Kattintson a „+” jelre annál a pontnál, amelynél a leletén X jelzést talál.
I. A kenet minősége
A kenet minősége értékelhető, az eredmény elfogadható.
A kenet különböző problémák miatt nem értékelhető, ezért a szűrés ismétlése javasolt.
Értékelhető, de nehezebben, mert:
A tárgylemezre nem került fel a név és/vagy TAJ szám, ezért nem azonosítható.
A kenet értékeléséhez szükséges kórelőzményi adatok hiányoznak (pl. előző rákszűrés eredménye, HPV tipizálás, előzetes méhnyak műtét szövettani eredménye) ezért a kenet korlátozottan értékelhető.
Az endocervikális átmeneti zóna a méhnyak két hámrétegét elválasztó terület, mely terület határán indulhatnak ki a rákmegelőző állapotok. Amennyiben ez hiányzik, a biztonság kedvéért 3 hónap elteltével ismételt rákszűrés javasolt.
Technikai problémák
Technikai jellegű problémák merültek fel a kenet értékelésekor, melyeket lentebb részletezünk.
A kenetben kevés sejt található, ezért a lelet értékelhetősége korlátozott. Ez nem jelenti azt, hogy biztosan meg kell ismételni, de egyéni mérlegelés javasolt a kezelőorvosával.
A méhnyak területén gyulladás észlelhető a cytologiai vizsgálat során. Ez nem minden esetben igényel kezelést, javasolt egyeztetni a kezelőorvosával.
A kenet véres, ezért a kenet megfelelő értékelése korlátozott. Bizonyos fokú vérzés megszokott a kenet levétele során, de jelezhet kóros folyamatot is.
II. A kenet értékelése
A kenet nem tartalmaz kóros sejteket.
A kenetben nem voltak rákmegelőző állapotra jellemző vagy rákos sejtek, de más eltérések igen.
A kenetben kóros sejteket találtak, melyek hátterében rákmegelőző állapot, illetve rákos elváltozás is állhat. Orvosi konzultáció, leletmegbeszélés javasolt.
III. Részletes diagnózis
1. Kórokozók:
Előfordul, hogy a rákszűrés levételére akkor kerül sor, amikor már panaszai voltak (pl. égő, viszkető érzés, fehér darabos, túrószerű folyás), ebben az esetben, ha már kapott kezelést, nem szükséges további, ha a panaszai elmúltak. Ha a panaszai fennállnak, vagy nem kapott rá kezelést, akkor recept nélkül kapható hüvelyi készítmény használata megoldhatja a problémát. Amennyiben a tünetei nem javulnak, nőgyógyászati vizsgálat javasolt.
Az egészséges hüvelyben több száz féle baktérium törzs él, ezek alkotják a hüvely normál flóráját. Ezt a normál környezetet megbonthatja egy antibiotikus kezelés, a túlzásba vitt intim higénia (pl.hüvelyi irrigálás). Ilyen esetben a normál flórán felül egyéb, potenciálisan kórokozó baktériumok is elszaporodhatnak. A megoldást a hüvelyflóra erősítése, mesterséges visszapótlása jelenti, általában recept nélkül kapható hüvelykapszula alkalmazásával, melyet ajánlott rendszeresen, havi szinten folytatni.
A trichomoniasis alapvetően nemi úton terjedő betegség (STI), de egyéb módon is meg lehet fertőződni (közös fürdő, közös törölköző használata). Az esetek felében tünetmentes, vagy csak enyhe tünetekkel jár. Jellegzetes tünete a bőséges, sárgás-zöldes, habos, bűzös folyás, gyakori vizelési inger, hüvelyi viszketés. A fertőzés kezelést igényel, mely vényköteles gyógyszerrel történik, ezért vizsgálat javasolt.
A nemi herpesz az esetek nagy részében heves tünetekkel, fájdalommal jár. Amennyiben a fertőzés először jelentkezik, a tünetek kifejezettek (fájdalmas bőrelváltozások, rossz közérzet), kiújulás esetén a tünetek jóval enyhébbek. Kezelése vényköteles gyógyszerrel történik, ezért kontroll vizsgálat javasolt.
2. Reaktív és reperetív jelek:
A lelet értékelésekor méhnyak területén gyulladásos folyamatra utaló jelek látaszanak. Ez zavarhatja a kenet értékelését, 3 vagy 6 hónap elteltével ismétlés javasolt. Ilyen esetben javasolt vényköteles gyulladáscsökkentő gyógyszer szedése, kezelőorvosával egyeztessen.Amennyiben a gyulladás nem olyan mértékű, hogy zavarja a lelet értékelését, a javaslat az „ismétlés protokoll szerint” lesz.
A regeneratio a sejtek újraépülése valamilyen korábban fennálló károsító hatás után (pl. szexuális együttlét, tampon eltávolítása, gyógyszer alkalmazása). Teendőt nem igényel.
A metaplasia esetén a méhnyak területén bizonyos sejtek helyét szabályos, de más típusú sejtek veszik át, azonban ez nem rosszindulatú, rákos elváltozás. Önmagában a metaplasia nem indokol szorosabb rákszűrés kontrollt.
A hám sorvadását jelenti, mely leggyakrabban a változókorban (menopauza) jelentkezik. Amennyiben panaszai vannak, pl. hüvelyszárazság, fájdalmas együttlét, lehetőség van recept nélküli, vagy receptköteles gyógyszerek alkalmazására, kontroll vizsgálat javasolt.
A kenetben számos fehérvérsejt (leukocyta) található. Fertőzés jelenlétére utalhat, hüvelyi probiotikus, hüvelyflóra helyreállító kúra alkalmazása javasolt.
3. Hámelváltozások
Laphám
A kenetben kóros laphámsejtek vannak, amiknek az eredete nem határozható meg egyértelműen.
Az alábbi két típusát különböztetjük meg:
Nem meghatározott jelentőségű (ASC-US)
A kenetben bizonytalanul megítélhető kóros laphámsejtek vannak. Ennek két fő oka lehet:
- nehezen megítélhetõ elváltozások, melyek általában HPV vírus fertőzés okozta sejtelváltozásokkal együtt jelennek meg
- nehézségbe ütközik a jóindulatú elváltozásokat a rákmegelőző állapotok különböző fokozataitól (LSIL, HSIL) elválasztani.
HSIL nem zárható ki (ASC-H)
Az ASC-H esetében felmerül a súlyos fokú hámdysplasia, rákmegelőző állapot lehetősége. Ilyen lelet esetén HPV vírus tipizálás és szövettani mintavétel javasolt, mely lehet célzott mintavétel, biopszia a kolposzkóppal gyanús területekről, illetve a méhnyak kúp-kimetszése elektromos hurokkal (loop-conisatio).
LSIL esetén a kenetben enyhe fokú sejt-atípia található. LSIL esetén nagy valószínűséggel HPV vírus fertőzés áll a háttérben, ezért HPV tipizálás elvégzése mindenképpen indokolt. HPV negativitás esetén 6 hónap, míg HPV pozitivitás esetén 3 hónap múlva javasolt a rákszűrés megismétlése. Ez az elváltozás nagyon gyakran idővel megától is visszafordul, és nem progrediál súlyosabb méhnyakrák megelőző állapot felé.
A CIN (cervicalis intraepithelialis neoplasia) osztályozás azt jelzi, hogy a kóros sejtek mennyire térnek el egy normális sejttől. A CIN 1-es besorolás a legenyhébb fokozatú sejtelváltozásokat jelenti.
A HPV a humán papillómavírus rövidítése, az egyik leggyakoribb nemi úton terjedő fertőzés. A HPV fertőzést a szervezet saját immunrendszere az esetek jelentős részében 1-2 év alatt legyőzi, a fennmaradó esetekben azonban mérsékelt vagy súlyos hámelváltozásokat okozhat. A HPV fertőzés egyes eseteben sok évig fennmaradhat, lappanghat. Ilyen esetben, új szexuális partner esetén óvszer használata javasolt. A HPV fertőzés tényét a HPV tipizálással lehet megerősíteni, mely során ugyanúgy a méhnyakról veszünk mintát, mint rákszűrésnél.
A HSIL súlyos fokú rákmegelőző állapotot jelez. HPV tipizálás és szövettani mintavétel javasolt, mely lehet célzott mintavétel, a kolposzkóposan gyanús területekről, illetve a méhnyak kúp-kimetszése elektromos hurokkall (loop-conisatio).
A CIN osztályozás azt jelzi, hogy a kóros sejtek mennyire térnek el egy normális sejttől. A CIN 2 közepesen, a CIN 3 súlyos fokban kóros sejtképre utal.
A laphám carcinoma a méhnyak laphám eredetű rosszindulatú, rákos folyamata. Mindenképpen szövettani mintavétel javasolt (loop-conisatio)
Mirigyhám
A kenetben kóros mirigyhámsejtek vannak, de egyértelműen nem lehet megítélni a jelentőségüket. A mirigyhámsejtek származhatnak a méhnyak nyakcsatornájából és a méhnyálkahártyából is. Ilyen lelet esetén ultrahang vizsgálat, kolposzkópia és HPV tipizálás javasolt. Amennyiben mind a HPV szűrés, mind a kolposzkópia, mind az ultrahang vizsgálat negatív, 3-6 hónap múlva ismételt cytologiai vizsgálat javasolt. Bármelyik vizsgálat pozitivitása esetén szövettani mintavétel javasolt, mely a méhnyak egy kúp alakú részének kimetszéséből (loop-conisatio), illetve a nyakcsatornából és a méhnyálkahártyából vett szövettani mintavételt jelent.
Az alábbi típusait különböztetjük meg:
Endocervicalis
Az atípusos mirigyhámsejtek a méhnyak nyakcsatornájából származnak.
Endometrialis
Az atípusos mirigyhámsejtek a méhynálkahártyából származnak.
Mirigysejt NOS
Az atípusos mirigyhámsejtek eredete bizonytalan.
A kenetben kóros mirigyhámsejtek vannak, melyek eredete nagyobb valószínűséggel rákmegelőző állapotra vagy rákos folyamatra utal. Mindenképpen szövettani mintavétel javasolt, mely a méhnyak egy kúp alakú részének kimetszéséből (loop-conisatio), illetve a nyakcsatornából és a méhnyálkahártyából vett szövettani mintavételt jelent.
A kóros mirigyhámsejtek származhatnak a méhnyak nyakcsatornájából és a méhnyálkahártyából:
Endocervicalis
Az atípusos mirigyhámsejtek a méhnyak nyakcsatornájából származnak.
Mirigysejt NOS
Az atípusos mirigyhámsejtek eredete bizonytalan.
A méhnyak mirigyhám eredetű rákmegelőző állapota. Az in situ carcinoma azt jelenti, hogy a folyamat még nem invazív, tehát nem terjed rá a környező szövetekre. Az AIS-ből nagyjából 5 év alatt fejlődik ki invazív rákos folyamat. Ilyen lelet esetén ultrahang vizsgálat és HPV tipizálás javasolt, majd szövettani mintavétel, mely a méhnyak egy kúp alakú részének kimetszéséből (loop-conisatio), illetve a nyakcsatornából és a méhnyálkahártyáról vett szövettani mintavételt jelent. HPV negativitás esetén a méhnyálkahártya eredet a valószínűbb, ezért ilyenkor a kúp-kimetszéstől el lehet tekinteni, elég a méhnyakból és a méhnyálkahártyából szövettani mintát venni.
Mirigyhám eredetű invazív rákos folyamat. Szövettani mintavétel javasolt.
Az alábbi típusait különböztetjük meg:
Endocervicalis
A méhnyakból kiinduló mirigyhám eredetű invazív rákos folyamat.
Endometrialis
A méhnyálkahártyából kiinduló mirigyhám eredetű invazív rákos folyamat.
Extrauterin
Egy, a méhen kívüli szervből kiinduló mirigyhám eredetű invazív rákos folyamat. Nagy valószínűséggel egy másik szerv rákos folyamata adott áttétet a méhnyakba.
Mirigysejt NOS
A mirigyhám eredetű rákos folyamat kiindulási szerve nem azonosítható.
A fent felsoroltakon kívüli, egyéb típusú rosszindulatú, invazív rákos folyamat. A további kivizsgálást és kezelést javasolt onkológiai központban folytatni.
Javaslat
Kezelőorvosával konzultálva javasolt az ismétlés, de általánosságban az éves szűrővizsgálat elvégzése javasolt.
A rákszűrés ismétlése javasolt gyulladás ellenes kezelés után.
A rákszűrés ismétlése javasolt hormonális kezelés után. Javasolt nőgyógyászati konzultáció, vényköteles gyógyszer felírása.
A rákszűrés ismétlése javasolt az előző kenetvételtől számított 3 hónap elteltével.
A rákszűrés ismétlése javasolt az előző kenetvételtől számított 6 hónap elteltével.
HPV tipizálás végzése javasolt.
A rákszűrés ismétlése (cytologia) és kolposzkópos vizsgálat javasolt.
Szövettani mintavétel javasolt. Ez lehet a méhnyakon végzett kúp-kimetszés (loop-conisatio), illetve szükség esetén a méhnyakból, illetve a méh üregéből vett szövettani mintavétel.