A szédülés és az ájulás, bár nem olyan gyakori, mint néhány más tünet, előfordulhat a várandósság alatt. Ezek a tünetek riasztóak lehetnek, de gyakran a szervezetben végbemenő jelentős élettani változásokra adott normális válaszreakciót jelentenek.
A várandósság korai szakaszában a szédülés az erek változásaiból adódhat. A progeszteron, egy hormon, amely a fogamzás után emelkedik, az erek tágulását okozza, ami csökkentheti a vérnyomást és szédülésérzéshez vezethet. Ezenkívül a keringési rendszer a várandósság alatt gyorsan tágul, hogy befogadja a megnövekedett vérmennyiséget, ami néha vérnyomásesést okozhat, ami tovább vezethet szédüléshez.
A várandósság előrehaladtával a növekvő méh nyomást gyakorolhat az erekre, különösen, ha a nő a hátán fekszik. Ez korlátozhatja a szív és az agy vérellátását, ami szédüléshez és esetleg ájuláshoz vezethet. Ez a tünet az oka annak, hogy az orvosok gyakran javasolják, hogy a terhes nők a bal oldalukon aludjanak, miután már ilyen tüneteket tapasztaltak növekvő terhességük alatt.
A szédülés másik lehetséges oka az alacsony vércukorszint, ami akkor fordulhat elő, ha a várandós nő néhány órán keresztül nem evett. A várandósság alatt megnő a szervezet glükózszükséglete, és megfelelő bevitel nélkül a vércukorszint leeshet, ami szédüléshez vezethet.