A méhnyálkahártya, a méh belső bélésének gyulladása potenciálisan hatással lehet a termékenységre és az általános életminőségre.
Az endometritiszt elsősorban fertőzések okozzák, gyakran szülés, vetélés vagy a méhbe való behatolással járó orvosi beavatkozások, például a kürettálás , spirál felhelyezés után. Bizonyos esetekben szexuális úton terjedő fertőzések (STI), például chlamydia vagy gonorrhea is okozhatja. Az állapot akut és krónikus formákba sorolható, az akut endometritisz jellemzően röviddel a kiváltó eseményt követően jelentkezik feltűnőbb tünetekkel.
A jelek felismerése
Az endometritisz tünetei az enyhétől a súlyosig terjedhetnek, ezek közés tartozik a kismedencei fájdalom, a kóros hüvelyi folyás, amely lehet bűzös szagú, a szabálytalan menstruációs vérzés, a láz is. Sok nőnél, különösen a krónikus endometritiszben szenvedőknél előfordulhat, hogy a tünetek csak enyhék, vagy egyáltalán nem jelentkeznek, így az állapotot alapos orvosi vizsgálat nélkül nehéz diagnosztizálni.
Az endometritisz diagnózisa klinikai értékelés kombinációját foglalja magában, beleértve a részletes kórtörténetet, kismedencei vizsgálatot és diagnosztikai vizsgálatokat, például endometriális biopsziát, ultrahangot vagy vérvizsgálatot a gyulladás és a lehetséges kórokozók jelenlétének megállapítására.
A kezelés általában antibiotikummal történik. Azokban az esetekben, amikor nemi úton terjedő fertőzés az ok, mindkét partnernek szüksége lehet kezelésre az újrafertőződés megelőzése érdekében..
Az endometritisz lehetősége felhívja a figyelmet a műtét utáni gondozás fontosságára. Az azonnali kezelés nemcsak a tüneteket enyhíti, hanem megelőzi a lehetséges szövődményeket is, beleértve a termékenységre gyakorolt negatív hatásokat.